Nabídka zdrojů UV záření

 

Nabídka zdrojů UV záření (PDF soubor)

 

Nabídka zdrojů UV (ultrafialového) záření

Ultrafialové (zkratka UV, z anglického ultraviolet) záření je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší, než má viditelné světlo, avšak delší, než má rentgenové záření.

 

UVA

Má vlnovou délku od 315 do 400 nm. Používá se pro buzení fluorescence a luminiscence při testování pravosti bankovek nebo v dekoračním a trikovém osvětlování, kde se označuje jako tzv. "černé světlo". Asi 99 % UV záření, které dopadne na zemský povrch, ze slunce je ze spektrální oblasti UVA a je obecně považováno za bezpečné. Přímý pohled do zdroje světla nebo dlouhodobé vystavení jsou přesto nebezpečné.

 

UVB

Záření UVB má vlnovou délku v rozsahu od 280 do 315 nm. Je z převážné většiny absorbováno ozónem ve stratosféře, resp. ozónové vrstvě. Dlouhodobější expozice pokožky, ale zejména zraku je nebezpečná.

 

UVC

Je nejtvrdší UV záření – jeho vlnová délka je nižší než 280 nm. Toto záření je jedním ze dvou způsobů vzniku ozónu.Záření UVC je prokazatelně zhoubné (karcinogenní) pro živé organismy.

 

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ultrafialov%C3%A9_z%C3%A1%C5%99en%C3%AD

 

Aktivita minerálů v UV záření (fluorescence) funguje na obdobném principu, jako luminofor v zářivkách, kdy dopadající okem neviditelné UV záření z výboje v trubici se mění na viditelné světlo ve vrstvičce luminoforu nanesené na vnitřní stěnu zářivky. Barva fluorescence je u minerálů dána zpravidla příměsí stopových prvků v krystalové mřížce nerostu. Např. u známého červenooranžově svítícího kalcitu (tzv. „děsivce“) z okolí Příbrami způsobuje barvu malá příměs olova. Kalcity z jiných lokalit mohou mít fluorescenci bílou, béžovou, ale i zelenou či namodralou, většinou však žádnou. Fluorescenci tedy nelze využít jako znak k určování minerálu. Některé minerály fluoreskují pouze ve dlouhovlnném spektru (např. některé fluority, rubíny atp.), jiné pouze v krátkovlnném (většina scheelitů, willemit atp.). Některé svítí v celém UV spektru, někdy jednou barvou v UVA a odlišnou v UVC. Obecně více minerálů vykazuje fluorescenci v krátkovlnném spektru – UVC. Kromě fluorescence lze u některých minerálů pozorovat i luminiscenci, kdy po osvícení UV zdrojem, po jeho zhasnutí, minerál ve tmě dále září, někdy i desítky sekund – „dosvit“. Častým jevem to je u některých kalcitů, např. u kulovité formy kalcitů ze Slovenské lokality Veľké Dravce.

 

==================================================================================

 

Nabízené zdroje dlouhovlnného UVA záření – „čínské baterky“:

 

 

Dlouhovlnná UV-A baterka LED 5 W, s UV filtrem 382 nm, (malá), akumulátor Panasonic 18650 Li-IonenAkku NCR18650B | 3,7V 3400mAh, nabíjení buď v externí nabíječce, nebo pomocí USB kabílkuCena 450 Kč, s akumulátorem 600 Kč.

 

 

==================================================================================

 

 

Dlouhovlnná UV-A baterka LED 15 W, s UV filtrem 365 nm, (velká), akumulátor 3.7V 5000mAhHighPowerBatteries 26650 lot, nabíjení pouze v externí nabíječce, více na:

Cena 800 Kč, s akumulátorem 1.050 Kč.

 

 

Obecně je velká baterka na minerály lepší, a to nejen trojnásobným výkonem, ale i mírně příznivějším spektrem UV záření. Na domácí prohlížení malá baterka stačí, ale v případě, že budete chtít hledat UV aktivní minerály v terénu, tak rozhodně doporučuji tu větší.

 

==================================================================================

 

Příslušenství:

K baterkám je možno přiobjednat nabíječku na jeden akumulátor (univerzální, použitelná na velké i malé články) ENOOK S1 za 450 Kč:

 

PDF: návod k použití

 

==================================================================================

Nabízené zdroje krátkovlnného UVC záření – vlastní výroba:

 

UV-LED lampa 257 nm / 5W

 

Obsah obrázku trouba, staré, kámen, betonPopis byl vytvořen automaticky

 

Parametry:

Vstupní napětí: 8,5 – 48 V stejnosměrného napětí, optimalizováno pro vstup 12 V,

 kladný pól vyznačen (+)

Výstupní napětí a proud měniče: seřízen na 32 V a 0,15A stejnosměrného napětí a proudu

Zdroj UV záření: 5x LED dioda UVC 3838 250nm 5-7V 150mA with16 mm Copper PCB

UV filtr: ZWB3-UG5 – U330 (HOYA), ekvivalent UG5

Měnič:250 W 10A Step-up boostConvertermitStrombegrenzerfürArduino DIY PowerLEDs

Výstupní charakteristika UV záření:

 

 

Upozornění:

UV filtr je z křemenného, tedy velmi křehkého skla. Chraňte lampu před nárazy, na sklo nic nepokládejte. Pokud je sklo zahřáto při provozu, hrozí prasknutí při dopadu kapky vody (např. za deště v terénu.

 

Cena: 6.000 Kč

Podrobný popis konstrukce UV lampy najdete zde:

https://www.mallorn.cz/news/vyroba-5w-kratkovlnne-ledkove-uv-lampy-na-mineraly/

 

==================================================================================

 

Příslušenství:

 

Šachta pro šest klasických monočlánkových akumulátorů se sériovo-paralelním zapojením, tedy s výstupem 12 V (DIY 6x 18650 BatteryStorage Case Box USB 12 V), s konektorem, cena 700 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obsah obrázku baterie, světlejšíPopis byl vytvořen automaticky

 

Monočlánkové akumulátory Panasonic 18650 Li-IonenAkku NCR18650B | 3,7V 3400mAh, 6 kusů, cena 6x150 Kč,

tj. 900 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Propojovací kabel (rovná šňůra, či šňůra kroucená – telefonní) s konektory, cena 200 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cena komplet lampa + příslušenství 7.800 Kč.

 

Obsah obrázku textPopis byl vytvořen automatickyDalší možné příslušenství:

Nabíječka LiitoKala Lii-500 (na 4 malé, či dva velké akumulátory), 3 režimy nabíjení (nabití /

vybití – nabití / vybití – nabití – vybití – nabití) samostatně nastavitelné pro každý akumulátor,

cena 1.000 Kč.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

==================================================================================

 

Krátkovlnná UV-C lampa na 220 V

 

 

Parametry:

Vstupní napětí: 220 V – síťové napětí

Zdroj UV záření:germicidní výbojka 9 W

UV filtr: ZWB3-UG5 – U330 (HOYA), ekvivalent UG5

Součástí je: síťový přístrojový propojovací kabel na 220 V

Výstupní charakteristika UV záření:

 

Výhodou lampy je širší spektrum, svítí v několika píkách od krátkovlnného až po dlouhovlnné záření, lze tedy říci, že pod ní svítí takřka všechny UV aktivní minerály. Nevýhodou je, že díky intenzitě světla vyzařované výbojkou ve viditelném spektru, nezadrží UV filtr všechno viditelné záření, což narušuje pozorování zejména v dlouhovlnném spektru, proto se tato lampa chová spíše jako krátkovlnná.

 

Upozornění:

UV filtr je z křemenného, tedy velmi křehkého skla. Chraňte lampu před nárazy, na sklo nic nepokládejte. Pokud je sklo zahřáto při provozu, hrozí prasknutí při dopadu kapky vody (např. za deště v terénu.

 

Cena: 5.000 Kč

Podrobný popis konstrukce UV lampy najdete zde:

https://www.mallorn.cz/news/vyroba-vykonne-kratkovlnne-uv-lampy-na-mineraly/

 

Lampu lze používat i v terénu, připojením na zdroj 12 V (například viz výše nabízený „Šachta pro šest klasických monočlánkových akumulátorů“) přes tzv. „automěnič“. Prodává se v mnoha výkonových provedeních, pro tento případ postačí ten nejmenší, např. „OEM Inteligentní menič 12/220V150 W“

https://www.alza.cz/auto/oem-inteligentni-menic-12-220v150-w-d6446197.htm (650 Kč).

 

 

Pro tento účel je však třeba předělat síťovou šňůru k UV lampě na plochou – dvoukolíkovou zástrčku a vyrobit redukci z autokonektoru měniče na výstup 12 V zdroje. V případě poptávky mohu zhotovit (práce + materiál cca 300 Kč).

 

 

Bezpečnostní upozornění:

Ochrana proti úrazu elektrickým proudem.

  • UV lampa je elektrické zařízení, pracující se síťovým napětím 220 V.
  • Používejte výhradně originální a nepoškozené síťové šňůry.
  • Nejprve zapojujte síťovou šňůru do lampy a teprve poté ke zdroji síťového proudu (do zásuvky).
  • Lampa je z vodivého materiálu, proto je tělo lampy uzemněno. Nepřipojujte jí proto na zdroj napětí, který nemá zemnící vodič. Pokud s lampou pracujete v terénu napájením z baterie přes měnič napětí, používejte vždy izolační gumové rukavice (např. pogumované zahradnické).
  • Při výměně výbojky v lampě zajistěte výbojku drátkem k patici, aby nedošlo k její uvolnění. Při zavírání těla po výměně výbojky dbejte, aby všechny vodiče byly zasunuty pod zrcadlem výbojky a žádný se jí nedotýkal, a zejména, aby nedošlo ke skřípnutí vodiče mezi tělo a víko pouzdra.

 

==================================================================================

 

Bezpečnostní upozornění:

Ochrana před pronikavým UV zářením.

UV záření je všeobecně škodlivé. To dlouhovlnné proniká atmosférou a je příčinou opálení pokožky. Proti spálení na sluníčku se používají ochranné krémy, tmavé brýle s UV filtrem a podobně. V případě slunečního světla krátkovlnné UV záření z naprosté většiny odfiltruje atmosféra a na zemi v podstatě nedopadá.

 

Krátkovlnné záření, se kterým pracuje například tato lampa je oproti dlouhovlnnému daleko agresivnější. Zdrojem krátkovlnného záření v lampě jsou UV-C LED diody o stejné vlnové délce jako se používá např. k dezinfekci prostor například na kožních a venerologických odděleních atp., protože krátkovlnné UV záření ničí bakterie i viry. Již z toho je zřejmé, že ani pro lidský organismus není zdravé.

 

Podstatnou vlastností krátkovlnného záření je navíc jeho vysoká odrazivost. Od bílého papíru je skoro stoprocentní. Proto:

 

- UV lampu nechávejte zapnutou co nejkratší dobu, kdy skutečně vzorky prohlížíte.

 

- Nikdy se nedívejte přímo do zdroje UV záření.

 

- Při práci vždy používejte skleněné brýle (v podstatě jakékoli – dioptrické atp.), i obyčejné sklo (bez UV filtru) z většiny odfiltruje UV-C záření. Plasty většinou UV záření propouštějí.

 

- Mějte zakrytou pokožku, abyste jí zbytečně nevystavovali UV záření (i odraženému), tedy dlouhé rukávy, pracovní rukavice, při práci v terénu dlouhé kalhoty, ponožky v sandálech atp.

 

- Lze použít i ochranné UV krémy na opalování, ale jejich účinek je proti krátkovlnnému záření nižší než proti dlouhovlnnému, slunečnímu.

 

O bezpečnosti práce s UV zářením si můžete více přečíst zde:

https://www.bozpinfo.cz/uv-zareni

 

Zajímavé odkazy na informace o UV luminiscenci minerálů:

https://www.mineraly-prodej.cz/clanek/sbirani-uv-mineralu.html

https://www.mineraly-prodej.cz/_obchody/mineraly-prodej.shop5.cz/soubory/ke-stazeni/uv-mineraly.pdf

https://www.mineralshop.cz/1110-uv-mineraly.html

https://ceskemineraly.cz/mineraly-pod-uv/

 

 

 

 

 

 

 

Vyhledávání

Kontakt

Mallorn Chelčického 12
Praha 3
13000
+420723589170
(předseda spolku)

datová schránka: uyzidq5